Nákupný Košík

Obednajšie Novinky Zvládajte stres v práci efektívnejšie
Či už si to priamo uvedomujeme alebo nie, stres v práci je...

Či už si to priamo uvedomujeme alebo nie, stres v práci je odborníkmi pokladaný za jednu z najväčších príčin absencií zamestnancov z dlhodobého hľadiska. Väčšina z nás pracuje v kanceláriách a „open space“. Popri každodených úlohách a starostiach si nemusíme dostatočne uvedomiť zásadnú vec, ktorá nás denne ovplyvňuje a tou je stres. Okrem zdravotných rizík, zníženému pocitu štastia na pracovisku a nižšej produktivite nás ovplyvňuje i mimo práce, keď opustíme kanceláriu.

Strava je základ

O tom ako strava vplýva na naše zdravie sa popísalo už veľa. Zdravá strava pomáha formovať nielen naše telo, ale vplýva aj na našu náladu. Ak chceme znížiť negatívne dopady stresu na náš organizmus, mali by sme namiesto vyprážaných a mastných jedlách siahnuť po zelenine a potravinách s obsahom Omega 3 mastnými kyselinami (napríklad ľanové semená).

Dôraz na pohyb

Nájdime si trochu času na pravidelné cvičenie. Pomáha odbúravaniu stresu, spáli dodatočné kalórie a zlepší náladu. Okrem cvičenia by sme sa mali zamerať aj na pohyb na pracovisku. Odborníci odporúčajú stráviť aspoň 30 minút státím každú hodinu. Ak nemáte v práci výškovo nastaviteľný stôl a teda nemôžte pracovať po stojačky, skúste si pohyb vynahradiť aspoň krátkou prechádzkou z obeda a po práci.

Sociálne Médiá

Populárnym každodeným zvykom dnešnej doby je trávenie celkom slušného množstva času na sociálnych médiách. Komunikácia s našími priateľmi, ale i kolegami na pracovisku je veľmi doležitá. Dajme prednosť osobným stretnutiam ak je to možné. Ak sa nachádzate práve v práci, odreagujte sa krátkou prechádzkou. Zavolajte aj kolegov. Namiesto zdĺhavých a nudných konverzácií o práci dajte priestor lepšiemu seba spoznaniu.

Ako doma

Usporiadajte si pracovné prostredie tak, aby ste sa v ňom cítili ako doma. Prineste si fotky blízkych, obľúbené predmety a kvety ak to povoľuje vaša vnútrofiremná politika. Podľa výskumov uskutočnených v nemocniciach, pacienti, ktorí mali v izbe kvety vykazovali nižšie hladiny stresu ako tí, ktorí kvety nemali. Ak kvety pomáhajú znižovať stres pacientom v nemocniciach, pravdepodobne to pomáha i v pracovnom prostredí.