Nákupný Košík

Obednajšie Novinky Užitočné tipy pre zvýšenie kreativity a koncentrácie pri práci za počítačom
Sedavé zamestnanie neznamená nudné zamestnanie. Vyžaduje si vysokú mieru sústredenia a sebadisciplíny a pokiaľ...

Sedavé zamestnanie neznamená nudné zamestnanie. Vyžaduje si vysokú mieru sústredenia a sebadisciplíny a pokiaľ sú zo strany zamestnávateľa splnené podmienky potrebné na kvalitné plnenie pracovných úloh, aj pracovné výkony sú o niečo vyššie. 

Výsledky viacerých štúdií, ktoré skúmali vplyv pracovného prostredia na zdravie a výkon zamestnancov sa zhodujú na jednom: vhodné pracovné prostredie zvyšuje produktivitu zamestnancov. Malo by byť preto prioritou vytvoriť také podmienky, ktoré by eliminovali nežiaduce rozptýlenie a naopak, prispievali k pracovnej pohode.

Zabudnite na multitasking

Len minimum ľudí (cca 2%) je schopné tzv. multitaskingu; ostatným práca na viacerých úlohách škodí. Jednoducho, robenie viacerých vecí naraz spomaľuje mozog a znižuje IQ. Vytvorte si časový harmonogram, každú úlohu najskôr dokončite a prejdite na ďalšiu- paradoxne úlohy takto rýchlejšie dokončíte.

Sústredenie netrvá večne

Optimálna schopnosť koncentrácie sa vyčerpá približne za 20 - 30 minút. Potom nastáva útlm a je čas na zmenu. Ideálne je urobiť si krátku pauzu, počas ktorej sa poprechádzate, vyvetráte miestnosť alebo navštívite kolegov. Stačí 5 minút, počas ktorých na prácu nebudete myslieť.

„Stanovte si čiastkový cieľ a po jeho dosiahnutí si doprajte malú prestávku“

Pohoda pri práci

Jedným z faktorov, ktoré ovplyvňujú pracovný výkon je teplota prostredia. Výskumy ukázali, že nízke teploty síce vplývajú na koncentráciu či inšpiráciu, no v negatívnom svetle. Môže za to fakt, že pri nižších teplotách sa naše telo musí sústrediť na udržanie vlastnej energie, čím jej zostáva menej na vynakladanú prácu.

Nemenej dôležitá je kvalita ovzdušia- náš mozog potrebuje na svoje fungovanie dostatok kyslíka. Snažte sa preto raz za čas pustiť do miestnosti čerstvý vzduch, rozhodne vás to nakopne.

Nedostatočný pitný režim spôsobuje dehydratáciu a s ňou ide ruka v rukáve únava a poruchy koncentrácie. Fľaša s vodou by mala byť samozrejmosťou (okrem iného predídete bolesti hlavy).

Vhodné osvetlenie má pri podávaní výkonu nezameniteľný význam. K rastu produktivity prispieva tiež dobrý výhľad, najmä ak ponúka pohľad na prírodu. Ak takúto možnosť nemáte, obklopte sa zeleňou.

Aj dizajnové vlastnosti pracoviska ovplyvňujú produktivitu. Pokiaľ chcete zvýšiť svoj pracovný výkon a zlepšiť kreativitu, zvoľte tie správne farby nábytku či doplnkov. Zelená napomáha mysleniu a sústredeniu, zatiaľ čo sivá evokuje nudu a má vplyv na pokles výkonnosti. Žltá a oranžová pôsobia optimisticky, zvyšujú energiu a sústredenie na prácu. Modrá zase podporuje fantáziu.

Ďalším spôsobom, ako možno zvýšiť kreativitu či koncentráciu a tým pádom i produktivitu pri práci na počítači je meniť polohu pri práci- sedenie pravidelne obmieňať so státím. Telo tento takmer nebadaný pohyb vyhodnotí ako podnet na zmobilizovanie skrytého potenciálu. Správne zvolený pracovný stôl môže znamenať plus nielen pre zdravie, ale i samotný pracovný výkon- výsledky sú badateľné takmer hneď.  

„Práca pri výškovo nastaviteľnom stole ActiveDesk zlepšuje pracovné výsledky“

Vedeli ste? Striedanie sedenia a státia pri práci má priaznivý vplyv na pracovné výsledky, zaisťuje totiž zlepšenie produktivity a zvýšenie koncentrácie a kreativity