Nákupný Košík

Obednajšie Novinky Riziká dlhého sedenia
Nikoho určite neprekvapí fakt, že každodenné nadmerné vysedávanie nám ničí zdravie. Časy,...

Nikoho určite neprekvapí fakt, že každodenné nadmerné vysedávanie nám ničí zdravie. Časy, kedy ľudia pracovali v stoji sú už dávno preč. Dnes má väčšina z nás prácu pri ktorej sedí a zväčša spojenú s používaním technológií.

Prečo nám sedenie ničí zdravie ?

Pretože pri dlhom sedení naše telo prestáva správne fungovať. Hodnoty hormónov sa odkláňajú od normálu a inzulín je na vrchole. Okrem vplyvov na fyzickú stránku nášho tela má dlhodobé sedenie vplyv aj na naše psychické zdravie. Dôvodom je, že aj náš mozog je závislý na dobrom prietoku krvi, dobrom okysličovaní a na správnom metabolizme glukózy a až potom môže pracovať správne.

Bolesti chrbta

Po celodennom sedení pri počítači si to odnesie chrbát a krk. Práve bolesť chrbta je najčastejším dôsledkom dlhodobého sedenia.  Mnoho z nás nemá možnosť sa v práci od stoličky odtrhnúť a preto je potrebné aspoň správne sedieť. Ľudia, ktorí sa sťažujú na bolesti chrbta majú nesprávny spôsob sedenia ( sedia zhrbený, podkladanie nôh).

Kardiovaskulárny systém

Áno, sedenie ovplyvňuje aj kardiovaskulárny systém. Sedavým spôsobom života si môžete spôsobiť ochorenia ako je trombóza a navyše zvyšujete riziko infarktu. Pýtate sa prečo je to tak ? Dôvodom je inzulín a jeho nadmerná produkcia. S nadmernou produkciou inzulínu stúpajú problémy s nadváhou, ktorá ako už všetci vieme, má negatívny vplyv na naše srdce,žily a tepny.

Psychická stránka

V prípade, že sedíte niekoľko hodín, si môžete všimnúť, že vaša koncentrácia postupne slabne. Ako je vyššie spomenuté, dôvodom je nesprávne prekrvenie a okysličovanie mozgu. 

Dokonca u žien, ktoré sedeli viac ako 7 hodín denne, bolo zistené zvýšené riziko depresie až o 47% ako u žien, ktoré sedeli 4 a menej hodín !

Ďalšie riziká

Medzi ďalšie ochorenia, ktoré vyplývajú  z dlhého sedenia patria opuchy nôh. Opuchy a bolesti nôh sú spôsobené hromadením tekutín a to sa zvykne prehlbovať najmä počas horúcich dní.

Samozrejme, sedenie napomáha k obezite, ktorá napomáha ďalším závažným ochoreniam.  Ďalším neželaným prejavom sú hemoroidy, ktoré svojho nositeľa sprevádzajú celý život.

Ak chcete znížiť dopad celodenného sedenia na vaše zdravie,  venujte cvičeniu aspoň polhodinu z vášho voľného času alebo choďte na dlhšiu prechádzku. Pokiaľ máte sedavé zamestnanie, odborníci odporúčajú  opakované postavenie sa aspoň každú polhodinku.