Nákupný Košík

Obednajšie Novinky Prispejte k svojmu zdraviu počas dňa
Či sa nám to páči alebo nie, väčšina z nás trávi tri...

Či sa nám to páči alebo nie, väčšina z nás trávi tri štvrtiny dňa v práci. Pokiaľ navyše sedíte za počítačom, neraz máte pocit, že vám chýba energia, do ničoho sa vám nechce a elán, ktorý vás sprevádzal v prvé dni po príchode do zamestnania, sa kdesi vytratil...

Ak chodíte do práce nie príliš dobre naladení, scenár je zväčša rovnaký. Prvé hodiny máte problém sa „nakopnúť“, čas do obednej prestávky doslova odpočítavate a po príchode z obeda ručičky hodiniek tlačíte silou vôle. Je preto veľmi dôležité dbať na rovnováhu medzi osobným a pracovným životom a zároveň sa starať o svoje zdravie nielen po príchode domov.

Začnite od piky

Stravujte sa zdravo! Hlavne pokiaľ väčšinu dňa presedíte, dlhodobé sedenie sa môže odraziť nielen na vašej postave, ale hlavne na zdraví. Čerstvé ovocie a zelenina by mali tvoriť hlavnú časť jedálnička. Pravidelná konzumácia potravín plných vitamínov, minerálov, aminokyselín, a nenasýtených mastných kyselín (avokádo, rôzne semienka, brokolica, orechy) pomáha tiež znižovať hladinu stresu. Netreba zabúdať ani na pitný režim.

Hýbte sa

Stuhnutie šije, bolesti hlavy či nepríjemné bolesti chrbtice a bedrovej časti, to sú len niektoré z následkov dlhodobého (a nesprávneho) sedenia. Dbajte preto na správne držanie tela pri práci v sede. Bolesti hlavy môžu byť následkom únavy učí, bolesti chrbtice zase dôsledkom nesprávneho sedenia. Hneď ako vás prekvapí nepríjemná bolesť, doprajte si pauzu.

Nepríjemným bolestiam chrbtice, ktoré sú spôsobené dlhodobým sedením, predídete striedaním polohy pri práci. Už len tým, že vstanete zo stoličky, rozhýbete stuhnuté svalstvo a krvný obeh, zníži sa tlak na chrbticu a jej zaťaženie je podstatne nižšie.

„Urobte pre svoje zdravie viac s ActiveDesk, výškovo nastaviteľným stolom“

Robte si prestávky - pravidelne

Zaraďte do svojho každodenného rozvrhu pravidelné prestávky, počas ktorých si doprajete strečing. Nejde pritom o zložité cviky, zamerajte sa hlavne na najviac namáhané časti tela: krk a ramená, chrbát a nohy.

Výhovorky na priveľa roboty a málo času raz za čas použije azda každý, nemalo by sa to však stať pravidlom. Pocit, že ak budete pracovať v kuse osem hodín denne, urobíte viac, je mylný. Produktivita klesá a hladina stresu naproti tomu stúpa.

Vedeli ste? Podľa štúdií až jedna štvrtina vynecháva prestávky počas dňa.

Na dôležitosť pauzy počas pracovného dňa poukazujú nielen renomovaní odborníci. Vyčerpanosť, stres a zlý zdravotný stav sú odrazom a „trendom“ dnešnej doby. Prirodzenou cestou, ako zaradiť prestávky do každodenného pracovného harmonogramu, je návšteva vedľajšej kancelárie, prechádzka ku vzdialenejšej kopírke alebo k automatu na kávu či snack.

Objektívny pohľad na vec

Skúste sa odosobniť a nebrať si pracovné problémy osobne. Hoci sa to ľahšie povie ako robí, chce to štipku sebazaprenia, hlboký nádych a iný uhol pohľadu. Nič nie je také horúce, ako sa na prvý pohľad zdá. Prejdite sa, pustite do miestnosti čerstvý vzduch a pozrite sa na celú vec s nadhľadom.