Nákupný Košík

Obednajšie Novinky Obmedzenie dlhodobého sedenia s výškovo nastaviteľným stolom ActiveDesk
Mnohí z tých, ktorí väčšinu svojho pracovného času presedia pri počítači by občas...

Mnohí z tých, ktorí väčšinu svojho pracovného času presedia pri počítači by občas radi menili za aktívny spôsob práce. Sedavé zamestnanie so sebou prináša isté úskalia, ktorých prehliadanie môže viesť k zdravotným komplikáciám. A to je extra dôvod na častejšie vstávanie zo stoličky.

Sedavé zamestnanie, alebo celkovo práca, pri ktorej dlhodobo sedíme, sa navonok môže javiť ako nenáročná. Avšak, opak je pravdou, hlavne čo sa zdravia týka. Trpí predovšetkým chrbtica, ktorá je touto polohou neprirodzene stláčaná, čoho následkom sú bolesti chrbta a stuhnutosť šije, ktoré môžu časom viesť k nepohode a únave. A v niektorých prípadoch môže viesť k depresii a nespavosti!

Za najškodlivejšie efekty dlhodobého sedenia sa považuje:

- rôzne ochorenia srdca a poruchy metabolizmu

- nadváha, obezita

- cukrovka 2.typu

- rakovina

- poruchy psychického charakteru (depresie)

- predčasné úmrtie 

Sedenie naše každodenné

Dnešná doba plná technológií z nás urobila človeka „sediaceho“. Sedenie a vysedávanie tvorí väčšinu nášho dňa- sedíme v práci či v škole, v aute, doma pred televízorom či počítačom. Čo je však najhoršie, zväčša ide o sedenie nesprávne- chrbát máme neprirodzene ohnutý a guľatý, jednostranné ťukanie do klávesnice či držanie telefónu nerovnomerne zaťažuje chrbticu a šiju. Zväčša ide o statické a nezdravé sedenie. Dlhodobé sedenie tiež vplýva na náš mozog.

Prebuďte svoje svaly

Hoci by si mnohí z nás zaradili do programu pravidelnú športovú aktivitu, opak je pravdou a pre nedostatok času si na pravidelné športovanie nájde čas len minimum z nás. O to viac by sme mali na seba myslieť v práci a dopriať svojmu telu (a duchu) príjemnú vzpruhu. Ako na to?

Dynamické sedenie – vneste do stereotypu trochu dynamiky v podobne aktívnej podložky či fitlopty. Aktivujete tým činnosť chrbtových svalov

 Rýchly strečing

 - Natiahnite sa – zhruba každú polhodinku sa postavte. Rozkročte sa na šírku ramien, vystrite sa, zhlboka dýchajte a natiahnite sa

 - Rozhýbte šiju – seďte na stoličke s vystretým chrbtom, ramená zatlačte dozadu. Hlavou robte pomaličky polkruhy sprava doľava a späť

 - Nohy v pohybe - striedavo vystierajte nohy tak, aby vystretá noha bola rovnobežne s podlahou. Ostaňte v tejto pozícii 10 sekúnd, potom nohu vymeňte

Pravidelné vstávanie

Viaceré štúdie a výskumy vyzdvihujú pozitívne účinky státia pri práci. Je preto viac ako prospešné vstávať zo stoličky v pravidelných intervaloch (napr. každých 30 minút).

ActiveDesk, prirodzená cesta od sedenia k státiu“

Výrobcovia kancelárskeho nábytku prinášajú aj inú alternatívu – výškovo nastaviteľné kreslá a stoly. A zatiaľ čo stoličky s možnosťou úpravy na mieru sú bežnou súčasťou kancelárií a domácností, „aktívne“ stoly si v oblasti ergonómie svoje miesto budujú a rozhodne si zaslúžia pozornosť.