Nákupný Košík

Obednajšie Novinky Máte sedavé zamestnanie? Dlhé sedenie vraj môže zabíjať
Sedenie ako také vypĺňa u niektorých z nás väčšinu dňa- sedíme v práci, v aute aj...

Sedenie ako také vypĺňa u niektorých z nás väčšinu dňa- sedíme v práci, v aute aj autobuse, na káve s priateľmi aj na obede v reštaurácii. A po príchode domov? Pokračujeme pred televízorom, s tabletom či telefónom v ruke. Jednoducho, život si doslova „presedíme“...

Obzvlášť práca za počítačom, niekedy viac ako osem hodín denne (a v sede), dokáže s organizmom poriadne zamávať. Únava či nepríjemné bolesti chrbtice na seba nenechajú dlho čakať, k tomu sa môžu pridružiť rôzne kardiovaskulárne problémy, vysoký tlak, cukrovka a hodnoty cholesterolu vystrelia do výšin...

Fit a zdravo?

Odborníci dvíhajú pri dnešnom spôsobe života varovný prst. Na jednej strane stojí zdravý životný štýl obohatený o kvalitnú stravu a pravidelný pohyb; na strane druhej stres a dlhé hodiny strávené v rýchlom pracovnom tempe. Na pozore by sa pritom mali mať hlavne tí, ktorí majú sedavé zamestnanie.

Hoci nie je celkom jasné, koľko hodín denne strávených takouto prácou škodí, je zrejmé, že príliš veľa sedenia škodí a môže mať na vaše zdravie fatálne následky. Človek je uspôsobený na pohyb a dlhodobá činnosť bez zmeny polohy pôsobí na organizmus priam stresujúco. Práve dlhodobé sedenie je jedným z dôvodov zvyšovania obezity a zhoršovania metabolizmu, čo automaticky vedie k ťažkostiam typu vysoký krvný tlak, zvýšený cholesterol a podiel cukru v krvi, pribúdanie telesného tuku a v súvislosti s tým vznik srdcovo-cievnych ochorení a riziko cukrovky.

„Lenivé“ orgány

Hoci sedavé povolanie sa javí navonok ako jednoduché, výsledky istého výskumu dokázali, že sedavý životný štýl zabíja viac ako napríklad fajčenie! Okrem vyššie spomenutých zdravotných rizík, dlhodobým sedením naše telo doslova „zlenivie“ a organizmus tak funguje pomalšie, horšie. Čo je skvelou živnou pôdou na rozvoj rôznych chorôb.

Viacerí z nás už pocítili zdravotné problémy, ktorých spúšťačom môže byť dlhodobé sedenie bez toho, aby príčinu hľadali práve tu- zápcha, opuchy a pocit ťažkých nôh, či pocit chronickej únavy...

Sedenie naše každodenné...

Málokto sa zaoberá tým, čo sa deje s naším telom po niekoľkých rokoch sedavého životného štýlu. Podľa Lifehacker.com môže dochádzať k postupnému rednutiu kostí, a to po jednom roku intenzívneho, teda neustáleho sedenia. Stúpajúca ručička váhy sa tiež považuje za ukazovateľ toho, že sa s organizmom deje niečo zlé.

A keď sa na sedavý spôsob života pozrieme s odstupom desiatich či dvadsiatich rokov, údajne sa dĺžka života zníži v priemere o sedem rokov. Následkom môže byť úmrtie spôsobené srdcovo-cievnymi ochoreniami a riziko rakoviny prostaty a prsníkov sa zvyšuje o neuveriteľných 30 %.