Nákupný Košík

Obednajšie Novinky Je výškovo nastaviteľný stôl vhodný aj pre mňa?
Čo si predstavíte pod pojmom „sedavé zamestnanie“? Ako vyzerá typický zamestnanec, ktorý...

Čo si predstavíte pod pojmom „sedavé zamestnanie“? Ako vyzerá typický zamestnanec, ktorý pracuje za stolom? Odpoveď je jasná: človek sediaci za pracovným stolom s pohľadom upreným na obrazovku počítača. Ale ide to aj inak.

Súčasný životný trend je (priveľmi) spätý s cvičením, zdravou stravou a slovíčkami „bio“ alebo „fitness“. Avšak popri starostiach, ktoré nás každodenne stretávajú, je niekedy ťažké zájsť do fitnescentra alebo zabehnúť mienených 10 kilometrov. A plány striedajú výčitky...

Práca nás má živiť, nie ničiť

Viacerí z nás navyše pracujú v zamestnaní, ktoré si vyžaduje minimum fyzickej aktivity. Zväčša ide práve o spomínané sedavé povolanie, ktoré sa neraz spája s nabaľovaním zdravotných problémov a postupným priberaním. Po osemhodinovom pracovnom čase pracovné povinnosti vystriedajú tie bežné, spojené často so starostlivosťou o rodinu. K tomu štipka stresu a zdravý životný štýl je v ťahu.

Sedenie ako záťaž?

Sedavé zamestnanie je spojené s viacerými zdravotnými rizikami od bolestí chrbta až po zvýšené riziko srdcových chorôb alebo nábeh na obezitu. Odborníci zaoberajúci sa zdravím na pracovisku ponúkajú jednoduché riešene, ktoré prinesie do kancelárií staro-nový trend v podobe nastaviteľného nábytku.

Pozitíva verzus konzervatívnosť

Zatiaľ čo stoličky sú dnes bežnou súčasťou moderného „ofisu“, pracovný stôl, ktorý možno upravovať presne podľa potrieb používateľa, badať v kanceláriách len občas. Najčastejšie ho používajú architekti, konštruktéri, projektanti, či kreatívci. Predstava človeka stojaceho pri stole je prinajmenšom netradičná a pôsobí na okolie rušivo. Okrem toho je tu utkvelá predstava o tom, že pracovať sa má posediačky.

Po stojačky to lepšie myslí

Pritom vedci už dávnejšie poukázali na výhody, ktoré so sebou nesie striedanie polohy sedenia a státia pri pracovnom nasadení: zvýšená efektivita a koncentrácia na prácu, zníženie zdravotných rizík, spálenie väčšieho množstva kalórií...

Základná rovnica: „príjemné prostredie, spokojný zamestnanec a kvalitný pracovný výkon“ platí všade, a to bez ohľadu na charakter zamestnania. Pracovný stôl, ktorého výšku možno variovať presne podľa potrieb zamestnanca, je investícia, ktorá sa vyplatí. Je vhodný skutočne pre každého, kto chce urobiť niečo pre svoje zdravie. Prečo nezačať už po príchode do práce alebo po dobrom obede?