Nákupný Košík

Obednajšie Novinky Dôležitosť pohybu ako súčasť pracovného dňa
V zdravom tele zdravý duch. Viaceré výskumy a štúdie jasne preukazujú priaznivé účinky...

 V zdravom tele zdravý duch. Viaceré výskumy a štúdie jasne preukazujú priaznivé účinky pohybu nielen na naše zdravie, ale aj na náš pracovný výkon a produktivitu. Obzvlášť v prípade sedavého zamestnania je pohyb viac ako vítaný. Tu však nepomôže iba občasné cvičenie, nakoľko to nedokáže celkom nahradiť škody spôsobené nesprávnym sedením.

Cvičenie verzus pracovné povinnosti

Trend dnešnej doby však športovaniu príliš nepraje. Samozrejme, fitnescentrá zažívajú nátresk hlavne začiatkom roka a médiá nám predostierajú kult štíhleho a vyšportovaného tela. Avšak na druhej strane stojí fakt, že v práci trávime minimálne osem hodín denne a v čase najväčšieho pracovného nasadenia sa tento čas ešte natiahne. Nájsť si tak čas na pravidelné športovanie môže byť ťažké.

Začnite už cestou do práce

Medzi najčastejšie zdravotné komplikácie dnešnej doby patria problémy pohybového aparátu, ktoré sú neraz dôsledkom sedavého zamestnania. Práve dlhodobé sedenie a práca s počítačom môžu negatívne vplývať aj na cievny a kardiovaskulárny systém, o trávení nehovoriac. Keď si uvedomíme, koľko času denne strávime sedením, zaradenie pohybu do denného harmonogramu je viac ako žiaduce.

- ak vám to situácia dovoľuje, choďte do práce peši alebo na bicykli

- vystúpte o zastávku skôr a zvyšok prejdite peši

- výťah vymeňte za schody

Vedeli ste? „Zamestnanci, ktorí chodia do práce na bicykli majú menej vymeškaných dní pre chorobu“

Pustite si (k telu) svieži vzduch

Nie je nič horšie ako prekúrená miestnosť. Vysušený vzduch totiž dráždi dýchací trakt a sme náchylnejší na ochorenia dýchacích ciest. Náš organizmus potrebuje pre správne fungovanie čerstvý vzduch a tak nezabúdajte na pravidelné vetranie. Urobte si z tejto aktivity akýsi zvyk – prejdite sa k oknu a pustite do vnútra vzduch v pravidelných intervaloch. 

Kancelária ako posilňovňa?

Pracovný čas sa dá využiť aj ako „cvičisko“, avšak všetko opatrne s mierou a prirodzene, nie na úkor pracovných výsledkov. Je však dobré ak na svoje zdravie myslíme už počas dňa, nakoľko práve tu trávime tretinu dňa. Ľahké prebratie, ktoré nám pohyb ponúka, tiež prospieva nášmu pracovnému výkonu a koncentrácii.

- pravidelné prestávky – vstaňte, prejdite sa a trošku rozhýbte stuhnuté svaly

- do šuplíka si dajte plastové fľaše naplnené vodou (alebo ľahké činky), počas prestávky ich môžete použiť

-  urobte pár drepov

V súlade s ergonómiou

Rozhodne nepodceňujte správne nastavenie stoličky a úpravu pracovného prostredia tak, aby ste čo najviac eliminovali možné zdravotné riziká sedavého povolania. Odborníci radia pravidelne meniť polohu a pracovať tiež v stoji. Výškovo nastaviteľný stôl ActiveDesk je skvelým pomocníkom pre všetkých, ktorí dbajú o zdravie a tiež kvalitné pracovné výkony.

Striedanie sedenia a státia pri práci prináša mnohé výhody:

- svalová aktivita je zvýšená o takmer 2,5 krát v porovnaní so sedením

- zníženie bolesti spodnej časti chrbtice

- zníženie rizika vzniku rakoviny o 25%

- bonus: spálenie až 50 kcal za hodinu viac ako pri sedení