Nákupný Košík

Obednajšie Novinky Chcete si predĺžiť dĺžku života? Odborníci odporúčajú výškovo nastaviteľný stôl
V súvislosti so sedavým zamestnaním sa v poslednej dobe dostávajú do popredia výsledky svetových...

V súvislosti so sedavým zamestnaním sa v poslednej dobe dostávajú do popredia výsledky svetových výskumov, ktoré poukazujú na škodlivé účinky dlhodobého sedenia na ľudský organizmus. Niektoré dokonca hovoria o tom, že si „vysedíme cestu do hrobu“.

Odborníci hovoria o tom, že najviac ohrození dlhodobým sedením sú mladí ľudia vo veku od 18 do 24 rokov, ktorí na tabletoch a mobiloch doslova „vyrástli“. Po skončení školy si zväčša hľadajú zamestnanie v kanceláriách a práca s počítačom je ich chlebíčkom niekoľko rokov, ak nie i desaťročí. Pracovná doba sa tiež postupne predlžuje a tak za pracovným stolom trávime neraz i desať či dvanásť hodín denne. Vyhliadky do budúcnosti preto nie sú ružové... 

Škodlivejšie ako tabak?

Štúdie zaoberajúce sa vplyvom pracovného prostredia na ľudský organizmus neustále pribúdajú. Je zrejmé, že sedavý spôsob života so sebou nesie isté riziká, údajne dokonca skracuje život a zvyšuje riziko predčasného úmrtia!

Štúdia Medicine & Science zistila, že zamestnanci, ktorí denne pri práci sedia po dobu šiestich hodín, mali o 54% vyššiu pravdepodobnosť úmrtia na infarkt ako tí, ktorí mali pracovné miesta, ktoré nevyžadovali sedieť pred obrazovkou počítača v takom množstve.

Iná štúdia (American Cancer Society) zase viac ako 14 rokov skúmala dôsledky sedavého zamestnania na riziko vzniku rakoviny, infarktu myokardu, cievnej mozgovej príhody. alebo ochorenia pľúc. Výsledky (prekvapivo) dokázali vyššiu pravdepodobnosť predčasného úmrtia u mužov a žien, ktorí pracovali za stolom viac ako šesť hodín denne.

V prípade, že priemerný Američan zníži čas strávený sedením na tri hodiny denne, jeho dĺžka života sa zvýši o dva roky.“

Nie vždy stačí šport

Dostatok pohybu by mal byť pevnou súčasťou nášho každodenného programu, no nie vždy je to možné. Väčšina z nás trávi v práci väčšinu dňa a hlavne v zimnom období, kedy odchádzame i prichádzame z práce za tmy, na návštevu fitnescentra často ani nepomyslíme.

Stôl na mieru

Odborníci sa zhodujú na riešení, ktoré je koniec-koncov jednoduché: výškovo nastaviteľný pracovný stôl. Ten umožňuje zvýšenie alebo zníženie pracovnej plochy presne podľa potreby, pomocou tlačidla či elektronického mechanizmu.

Spočiatku sa práca „na stojáka“ môže javiť zvláštne, jednak pre užívateľa a jednak pre okolie, no časom si telo zvykne a prispôsobí sa.

Plusy, ktoré prináša práca s nastaviteľným stolom, potvrdili i viaceré vedecké výskumy:

- znížené riziko obezity, kedy telo spáli o 50 kalórií viac každú hodinu

- zrýchlenie metabolizmu

- nižšie riziko vzniku cukrovky typu 2 (výrazne nižšie hladiny glukózy v krvi nalačno, pretože  bunky sa stanú menej citlivé na inzulín)