Nákupný Košík

Obednajšie Novinky Celoživotné sedenie
Dnešnú dobu charakterizuje sedavý spôsob života. Sedíme v škole, v práci, pri cestovaní,...

Dnešnú dobu charakterizuje sedavý spôsob života. Sedíme v škole, v práci, pri cestovaní, vyhľadávame skôr pasívnu zábavu, hodiny v tejto polohe trávime pred počítačom či televízorom. Pohodlnosť, ktorú táto poloha prináša, však so sebou nesie aj určité úskalia a odborníci dvíhajú varovný prst.

Detstvo kedysi a dnes

Časy, keď deti trávili hodiny na čerstvom vzduchu lozením po stromoch či nekonečnými prechádzkami po lese sú preč. Zväčša ich nahradili moderné technológie a sociálne siete. Život sa akoby scvrkol na televízne obrazovky, displeje mobilu a tabletu. Aj na školách ubudlo telesnej výchovy a celkovo fyzickej aktivity vo voľnom čase je čoraz menej. Čo je však najhoršie, nastolený trend nedostatku pohybu sa presúva stále do nižších vekových kategórií.

Sedenie naše každodenné

Lenivý, alebo pohodlný spôsob života sa neskôr s nami tiahne až do dospelosti. V zamestnaní (väčšinou ide o sedavé povolanie) trávime drvivú časť dňa, pod ťarchou povinností sme po príchode domov unavení na akúkoľvek fyzickú aktivitu a tak deň neraz zakončíme pred televíziou, ako inak, opäť v sede. Výskumy pozostávajúce z viacerých štúdií ukázali, že človek sa nasedí v priemere 50 až 70 percent času, keď nespí, teda dnešný človek je človek „sedavý“.  

Vplyv na zdravie

Viaceré výskumy pritom jasne dokazujú nepriaznivé účinky dlhodobého sedenia na ľudský organizmus. Dokonca sa objavili štúdie, ktoré tvrdia, že sedenie môže zabíjať. Iste, ide o teóriu „trošku“ nafúknutú, pričom samotné sedenie sa nepovažuje za hlavný problém, no zohráva v tejto skladačke dôležitú úlohu. Ide skôr o bežnú súčasť nášho „usedeného“ spôsobu života, akému vystavujeme naše telo každý deň.

Už štyri hodiny denne

Sedavé zamestnanie, hoci sa na prvý pohľad javí ako nenáročné, so sebou nesie isté riziká. Vzhľadom na fakt, že ľudia pracujúci za počítačom sedia denne aj osem hodín denne, je u nich preukázateľne vyšší výskyt problémov s chrbticou a tiež majú väčšie riziko vzniku chronických ochorení (cukrovka, kardiovaskulárne choroby, problémy s tlakom) či dokonca rakoviny (obzvlášť hrubého čreva).

Tráviace ťažkosti a vznik obezity sú tiež jedným z následkov, ktoré môže dlhodobé sedenie spôsobiť. Človek sa takmer nehýbe, tým pádom spáli menej kalórií, čo sa automaticky odrazí na stúpajúcej váhe.

Nedostatok pohybu

Hoci vieme, že dlhodobé sedenie škodí, v našom životnom štýle fyzická aktivita chýba, prípadne sa vyskytuje iba minimálne. Pritom stačí tak málo! Začať by sme mali od seba a byť príkladom pre svoje deti, nájsť si čas a ukázať im skutočný život namiesto toho virtuálneho. Ukázať im reálne detstvo.