Nákupný Košík

Obednajšie Novinky Ako zvýšiť kreativitu po obede
Určite to poznáte. Po návrate z obeda, ktorý má za cieľ nakopnúť váš...

Určite to poznáte. Po návrate z obeda, ktorý má za cieľ nakopnúť váš organizmus a nabudiť vás k heroickému pracovnému výkonu, sa dostaví pravý opak. Ste unavení, pociťujete útlm a jediné, po čom túžite je dať si krátkeho šlofíka, zdriemnuť si aspoň na chvíľočku. Alebo si dopriať poriadnu šálku kávy.

Nemusíte sa báť, nie ste v tom sami. Únava po jedle (alebo popoludňajšia únava) postihuje veľkú časť populácie bez ohľadu na vek či pohlavie. Čo je vlastne jej príčinou? Rôzne zdroje uvádzajú, že príčinou útlmu je hypoglykémia- stav, kedy hladina cukru v krvi klesne pod určitú hodnotu a naše telo cukor jednoducho potrebuje. Je však zrejmé, že pokiaľ by sme si po chutnom obede zmerali skutočnú hladinu cukru, výsledok s tým nemá nič spoločné.

Zbohom útlm

Mnohí z nás si dôležité úlohy nechávajú na popoludnie. Avšak druhá polovica pracovného dňa sa neraz nesie v znamení snahy potlačiť zívanie a mozgové bunky nepracujú ani z polovice tak, ako by sme chceli. Našťastie, kreativitu a originálne myslenie možno podporiť rôznymi metódami- nie všetky sa dajú aplikovať priamo v práci (sprcha).

Krátke zdriemnutie ako plus?

Niektoré prímorské či ázijské krajiny nedajú dopustiť na siestu, hoci si vďaka nej vyslúžili nálepku lenivého národa. Pritom nejde o žiaden rozmar, práve naopak. Podľa odborníkov má zdriemnutie po obede viaceré priaznivé účinky na telo, napomáha obnove buniek a môže viesť k lepším poznávacím funkciám. Je však dôležité dodržať optimálny čas (max. 10 až 20 minút), kedy sa spánok nestihne dostať do hlbokej fázy REM a človek tak po zobudení nebude mať problém zabehnúť sa opäť v práci.

Vedeli ste? Zdriemnutie tiež stimuluje pravú stranu mozgu, ktorá upevňuje pamäť a mozog doslova „vyčistí“, čím zlepší tiež tvorivosť. 

Naštartujte svoju tvorivosť

Samozrejme, mnohí z nás si poobedňajší spánok vzhľadom k povahe svojho zamestnania nemôžu dovoliť a tak je na mieste hľadať iné alternatívy, ktoré pomôžu zažehnať popoludňajší útlm:

Pravidelné pauzy v činnosti: vstaňte a prejdite sa. Stačí malá zmena ovzdušia a prídete na nové myšlienky

Pohyb: Výskumníci tvrdia, že kreatívne myslenie sa pri chôdzi zvýši až o 60 %! Navyše, obed trošku „vychodíte“ a spálite isté kalórie. Vybehnite po schodoch, zmeňte polohu pri práci, postavte sa namiesto celodenného sedenia. Skvelým riešením je výškovo nastaviteľný stôl ActiveDesk, ktorý je zárukou pohodlia pri práci v sede či v stoji. 

Eliminácia stresu: Stres jednoducho k práci patrí a dokáže stimulovať k lepším výkonom, keď však prekračuje zdravú hranicu, pozitívny stres vystrieda ten negatívny, ktorý so sebou nesie viac škody ako úžitku

Hudba: Dokáže človeka motivovať, zbaviť stresu a podráždenia. Pustite si obľúbené skladby, hneď problém uvidíte v novom svetle.

Pitný režim: Pokiaľ zabúdate piť, postavte si fľašu s vodou na pracovný stôl. Ak vám klipkajú oči, na prebratie si opláchnete tvár či krk studenou vodou. Káva či zelený čaj sú tiež skvelým životabudičom, samozrejme v primeranom množstve.

Zdravý snack: Siahnite po ľahšej alternatíve v podobe sušeného ovocia (obzvlášť vhodné sú hrozienka a sušené slivky pre vysoký obsah bóru). Rovnakú službu vám poskytnú aj orechy, ktoré sú tou správnou potravou pre mozog.

Čerstvý vzduch: Prísun kyslíka váš mozog určite ocení, prekrví sa a dostane „druhý dych“.