Nákupný Košík

Obednajšie Novinky Ako zostať aktívny
Sedavý spôsob zamestnania nemusí znamenať celkové vylúčenie pohybu zo života. Hoci trávime...

Sedavý spôsob zamestnania nemusí znamenať celkové vylúčenie pohybu zo života. Hoci trávime v práci drvivú väčšinu dňa, je len na nás, či sa poddáme a necháme sa zvalcovať ťarchou každodenných povinností, alebo danú situáciu vezmeme ako výzvu a urobíme viac pre zachovanie zdravia aj v neskoršom veku.

Naše telo je od prírody naprogramované na aktívny pohyb, hoci ten sa v posledných rokoch postupne vytráca. Veľa času trávime v práci, sedavý spôsob sa pohodlne „usadil“ v našich životoch a už si nevyžaduje toľko aktivity ako kedysi. Pokiaľ nechceme, aby sa negatívny vplyv dlhodobého sedenia prejavil na našom zdravotnom stave, musíme sa venovať svojmu zdraviu dôslednejšie.

Zdravie máme len jedno

Vzhľadom na čas strávený v práci, ktorý neraz presiahne osem hodín denne, je potrebné hneď v úvode spomenúť negatíva, ktoré so sebou dlhodobé sedenie nesie: bolesti chrbta, hlavy či tráviace ťažkosti. Našťastie existuje niekoľko spôsobov, ako svoje stuhnuté telo rozhýbať a dopriať mu trošku pohybu hoci aj priamo v práci:

Návrat k sústredeniu? Krátka pauza

Z rôznych výskumov vyplýva, že schopnosť koncentrovať sa je obmedzená. Nie je preto možné žiadať od niekoho aby pracoval osem hodín bez prestávky. Práve možnosť dať si pravidelnú pauzu pomôže opätovne nájsť stratený záujem o prácu a načerpať potrebnú energiu.

TIP: Aby ste predišli únave, doprajte si počas krátkej pauzy pohyb, vybehnite po schodoch alebo urobte pár drepov.

Porcia pre mozog

Závan čerstvého vzduchu má pozitívny účinok na zdravie a podporuje mozgové funkcie, ale aj tvorivého ducha a kreatívne myslenie. Nezabudnite preto miestnosť pravidelne vetrať. Pokiaľ sa vyberiete na čerstvý vzduch počas slnečného dňa, bonusom je vitamín D, ktorý podporí váš imunitný systém.

Pitný režim

Často pod návalom pracovných povinností zabúdame piť. Prevenciou je, ak si na pracovný stôl položíte fľašu s nápojom- ideálna je čistá či minerálna voda alebo nesladený čaj.

Nábytok na mieru

Na to, aby zamestnanec mohol podávať čo najlepšie pracovné výsledky, vo veľkej miere vplýva aj samotné prostredie. Zamestnávateľ tak stojí pred neľahkou úlohou- vytvoriť efektívne a oku lahodiace pracovné prostredie, ktoré bude ideálnou pôdou pre vznik nových nápadov a zároveň motivujúce.

Výškovo nastaviteľný nábytok si už našiel svoje čestné miesto v nejednej kancelárii a „stojace“, teda výškovo nastaviteľné stoly sú skvelou alternatívou klasických pracovných stolov.

Postavte sa k ActiveDesku a spoznajte ten rozdiel na vlastnej koži! Objavte nový rozmer práce, pričom zmena je iba minimálna.