Nákupný Košík

Obednajšie Novinky ActiveDesk: Pristupujte k svojmu zdraviu chytrejšie
Zdravie máme len jedno a to, ako s ním naložíme je len na...

Zdravie máme len jedno a to, ako s ním naložíme je len na nás. Denne sa stretávame s množstvom faktorov, ktoré vplývajú na náš zdravotný stav či už kladne, alebo negatívne. Stres či nevhodné podmienky pri práci môžu mať za následok zdravotné problémy zamestnanca.

BOZP nemožno podceňovať

Ochrana zdravia a bezpečnosť pri práci sú zastrešené priamo zákonom a by mali byť prioritou každého zamestnávateľa, bez ohľadu na typ zamestnania. Správne osvetlenie, primeraná miera hluku a vhodné mikroklimatické podmienky (vlhkosť, teplota, prašnosť) prispievajú k zvýšeniu, alebo naopak k zníženiu pracovného výkonu. 

Sedavé zamestnanie a zdravie

Práca s počítačom má tiež isté pravidlá a podmienky, ktoré by mal zamestnávateľ zabezpečiť. Pokiaľ sú tieto dodržané, je už len na zamestnancovi, aby urobil pre svoje zdravie niečo navyše. 

„Myslite na svoje zdravie už od stola!“

Zlepšenie zdravia už počas práce? Ide to!

Vzhľadom na fakt, že väčšinu dňa trávime v práci, mali by sme myslieť na svoje zdravie už pri vstupe na pracovisko. Prinášame vám pár užitočných tipov ako urobiť niečo pre svoje zdravie v pohodlí kancelárie.

Správne sedenie – rovná sa vystretý chrbát, vzpriamený krk, zápästia na klávesnici smerujúce rovno, telo natočené priamo k monitoru, chodidlá sa dotýkajú celou svojou plochou zeme, kolená a členky tvoria pravý uhol

Nastavenie stoličky – správne sedenie si vyžaduje, aby sa opierala celá chrbtica. Moderné kreslá sú vybavené hlavovou opierkou a nechýba možnosť nastavenia výšky sedadla (tak, aby ste sa zeme dotýkali celými chodidlami)

Sedenie trochu inak – fitlopta je trendom posledných rokov, no odborníci odporúčajú jej používanie maximálne 30 minút denne. Väčšiu službu preukážu dynamické podložky, ktoré nútia zapájať pri sedení aj brušné a chrbtové svalstvo  

Pravidelné „prechádzky“ – každú hodinku vstaňte a prejdite sa aspoň do vedľajšej kancelárie či vzdialenejšie toalety, doprajte svalom malú rozcvičku

Aktívna a efektívna komunikácia – prechádzajte sa počas dlhších telefonických hovorov, osobne prejdite sa za kolegom namiesto toho, aby ste využili výdobytky modernej doby

Práca v stoji – raz za čas vstaňte a skúste pracovať postojačky (už pár hodín denne ovplyvňuje fungovanie metabolizmu)!

Státie pri práci a jeho pozitíva

Práve práca v stoji (prípadne striedanie sedenia a státia) má pozitívny vplyv na zdravie zamestnanca:

- zníženie bolesti spodnej časti chrbtice

- svalová aktivita je zvýšená o takmer 2,5 krát v porovnaní so sedením

- zníženie rizika vzniku rakoviny o 25%

Prirodzene, nie každý má možnosť postaviť sa a pracovať pri počítači v stoji. Výškovo nastaviteľný stôl ActiveDesk vyrieši viaceré problémy naraz: státie nepôsobí pre okolie rušivo, zaťaženie chrbtice je podstatne nižšie a naštartovanie metabolizmu je čerešničkou.